18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü Kutlaması

18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü kutlaması ve bu kapsamda düzenlenen Yabancılar İçin Bilgilendirme Semineri yoğun bir katılım eşliğinde gerçekleştirildi.

18 Aralık Uluslararası Göçmen Günü, Eskişehir Valiliği ve İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından düzenlenen programla kutlandı.
Öğretmenevi Çok Amaçlı Salonu’nda gerçekleştirilen programa; Vali Güngör Azim Tuna, Vali Yardımcıları Cafer Yıldız, Ali Çetin, Günhan Yazar, Hamdi Bilge Aktaş ve Şakir Erden, ilçe kaymakamları, İl Göç İdaresi Müdürü Hakan Ergün, kamu kurum amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve ilimizde ikamet eden göçmen kardeşlerimiz katıldı.
Program, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. Ardından Eskişehir ili ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün tanıtım filmleri izlendi.
“Hem ülkemize hem şehrimize hoş geldiniz” diyen Vali Tuna, programda yaptığı konuşmada, “Safalar getirdiniz. Bizde bir söz vardır: “Başımın üstünde yerin var” diye. Biz bu sözü sevdiklerimize söyleriz. Misafire hürmetin ve muhabbetin bir ifadesidir. Bu bakımdan bu söz siz kardeşlerimize olan duygularımızın en veciz ifadesidir bugün. “Başımızın üstünde yeriniz var” şeklinde ifade kullandı.
Türk milletinin tarihin her döneminde insana değer verdiğini aktaran Vali Tuna, sözlerinin devamında şöyle konuştu:
“Kalbi Allah’a, kapısı yetmiş iki millete açık milletimiz; tarihinin her döneminde insani değerlerde örnek teşkil edecek öncü bir role sahiptir. Bugün bütün dünyada kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından 2000 yılında kabul edilen “Uluslararası Göçmenler Günü” bizim milletimiz için ve “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” şiarıyla bir yönetim anlayışıyla halka hizmeti Hakk’a hizmet olarak gören devletimiz ve devlet büyüklerimiz için her şeyden önce vicdani bir mesele ve insan olmanın bir gereğidir. Ancak dünya çapında göçmenlerin ve yerinden edilmiş insanların sorunları konusunda farkındalık oluşturulması açısından 18 Aralık Dünya Göçmenler Günü, üzerinde önemle durulması gereken bir konudur. Nitekim 18 Aralık 1990 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından imzalanan “Uluslararası Göçmen İşçiler ve Ailelerinin Haklarını Koruma Konvansiyonu” dünya adına bu konuda atılmış önemli bir adımdır.
Türkiye Cumhuriyeti devleti, bütün kurumlarıyla göçmenlerin sorunları için bütün imkânlarını seferber etmiştir. Ülkemizin bu husustaki net duruşu herhangi bir menfaat ve hesap kitap işi değildir. Aksine tamamen samimi ve halis niyetlerle kardeşlerine vefa ve dost elini uzatmaktadır. Ancak savaşlar, iç karışıklıklar sadece o ülkeyi, halkını ve çevre ülkeleri değil, bütün dünyayı da etkilemektedir. Ve göç, mazlum insanların hayatta kalması için tek çare iken “insan hakları” konusunda çok hassas olduğunu her fırsatta dile getiren Batı ülkeleri de göçler konusunda elini taşın altına koymalıdır. Ülkemiz özellikle Nisan 2011’den itibaren uyguladığı açık kapı politikasıyla çok sayıda Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşı ülkemize sığınmaya başlamıştır. Bunun yanında ülkemizdeki siyasi, ekonomik istikrar ve olumlu gelişmeler de bir çekim unsuru oluşturmaktadır.
İçinde bulunduğumuz süreçte, birçok insanın hayatı ve özgürlüğü söz konusu olmadıkça ülkelerini terk etmeyecekleri ve bu tür olayların siyasi ya da sosyal tartışmaların dışında bir insanlık meselesi olduğu konusunda tüm dünyada farkındalık oluşturulması son derece önemlidir. Bu konuda ülkemizin göç alanındaki iş ve işlemlerini yürütmek amacıyla İçişleri Bakanlığımızın hazırlamış olduğu 6458 sayılı “Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu” yürürlüğe girmiştir. Yeni yasa ile göçmenler, mülteciler, yabancılar ve sığınmacılar hakkında dağınık ve günün ihtiyaçlarını karşılamayan mevzuat güncellenmiş ve göç alanı sivil bir yapının yönetimine devredilmiştir. Göç alanına ilişkin iş ve işlemleri yürütmek üzere İçişlerine Bakanlığına bağlı sivil ve uzmanlaşmış bir kurum olan Göç İdaresi Genel Müdürlüğü merkez ve taşra teşkilatı ile çalışmalarına hızla devam etmektedir.
Çalışmalarımızı yürütürken sizlerden gelecek öneriler yolumuza ışık tutacaktır. Bu bakımdan sıkıntılarınızı, sorunlarınızı bizlerle muhakkak paylaşın. Şunu bütün samimiyetimle ifade ederim ki Eskişehir Valiliği olarak yanınızdayız. Gönül kapılarımız siz kardeşlerimize ebediyen açıktır."
İlimizde toplam 7 bin 432 yabancı uyruklu şahsın kayıtlı olduğunu dile getiren Vali Tuna, sözlerini toplantının gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek bitirdi.
Vali Tuna’nın konuşmasından sonra İl Göç İdaresi Müdürlüğü çalışmalarında hiçbir karşılık beklemeden tercümanlık yapan göçmenler ile ülkelerinde ve ükemizde dalış ve atletizm alanlarında başarılar elde etmiş göçmenlere plaket verildi.
Plaket takdiminin ardından Monıreh Hashemı kendi eliyle dokuduğu Türk Bayrağını tüm göçmenler adına Vali Tuna’ya verdi. Türk Bayrağını öperek teslim alan Vali Tuna, “Bu Türk Bayrağını bütün milletim adına teslim alıyorum” dedi.
Programın sonunda Vali Tuna, göçmen kardeşlerimiz tarafından düzenlenen karma sergiyi gezdi. Sergiyi gezisi esnasında göçmen kardeşlerimizin istek ve temennilerini dinleyen Vali Tuna, isteklerin en kısa sürede yerine getirileceğini söyledi.
Stand ziyaretleri sonrası Yabancılar İçin Bilgilendirme Semineri başladı.Uluslararası Koruma Sistemi, İkamet Türleri, Sosyal Güvenlik Sistemi, Sağlık Sistemi, Eğitim Sistemi, Mülkiyet Edinme ve Türk Hukuk sistemi konularında uzman kişiler tarafından yapılan sunumlar ile etkinlik tamamlandı.
 

Kayıt: 21.12.2015
Güncelleme:10.3.2016
Paylaş


WS05