Muhtarlarla Toplantı

Yabancı uyruklu şahıslara yönelik iş ve işlemler, karşılaşılan sorunların tespiti ve çözüm için izlenecek yolların tespiti amacıyla mahalle muhtarlarına yönelik bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Çeşitli statülerde ilimizde ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşların sorunlarına yönelik toplantı, Valilik Yunus Emre Toplantı Salonu’nda yapıldı. 

Eskişehir Valiliği ve İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından organize edilen toplantıda, mahalle muhtarları bilgilendirildi. Toplantıda İl Göç İdaresi Müdür Vekili Hakan Ergün, koruma kapsamında ilimizde ikamet eden yabacı uyruklu vatandaşların yaşadığı sorunları dile getirdi.

İlimiz merkez mahalle muhtarlarının katıldığı toplantıda bir konuşma yapan Vali Tuna, “Millet olarak zorda kalan insanlara yardım etmeliyiz” dedi. 

Muhtarların dilek ve temennilerini tek tek not alan Vali Tuna, yeni kurulan İl Göç İdaresi Müdürlüğü’nün yaptığı çalışmaları kısaca anlattı.  Sınırlarımız ötesinde yaşanan savaştan kaçan yabancı uyruklu vatandaşların zor bir dönemden geçtiğini hatırlatan Vali Tuna, “Ülke çapında yaşadığımız bir göç hadisesi var. Her şehirde olduğu gibi ilimizde de korunmaya muhtaç yabancı uyruklu vatandaşlar var. Bir kere şunu unutmamalıyız. Bu bir insanlık davası, bu insanlara yardım etmek, onlara kucak açmak konusunda Türkiye üzerine düşeni yapıyor, yaptı ve yapmaya devam edecektir. Eskişehir’de bu konuda üzerine düşeni yaptı ve yapıyor. Göç Müdürlüğümüz bu konu hakkında yoğun bir şekilde çalışmaktadır. Yardımlarınızdan dolayı bu işle ilgilenen arkadaşlarımıza ve siz muhtarlarımıza ben canı gönülden teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Bu iyiliklerin karşılıksız kalmayacağını dile getiren Vali Tuna, tarih boyunca nerede bir zorda kalan varsa Türkiye’nin orada olduğunu kaydetti.  Türkiye’nin terörle başarılı bir şeklide mücadele ettiğini aktaran Vali Tuna, şunları söyledi:

“Biz, terörle mücadelede kararlı ve başarılı bir ülkeyiz.  Türkiye bu konuda da çok önemli mesafe kat etti. Millet olarak tarihimizde tabi ki acılı ve sıkıntılı dönemlerimiz oldu. Fakat ülkemiz bu sıkıntıların üstesinden gelmesini bildi ve emin adımlarla kararlı bir şekilde, dayanışma içerisinde hep birlikte yürüyeceğiz inşallah.”

Koruma kapsamında milyonlarca insanın ülkemizin değişik bölgelerinde ikamet ettiğini bildiren Vali Tuna, vatandaşla direk muhatap olan muhtarları özverili insanlar olarak nitelendirdi. Muhtarlara verilen yetkileri hatırlatan Vali Tuna, güvenlik olmak üzere mahallede olan biten her şeyden muhtarların haberdar olmasını isteyerek, “Muhtarlar devletin eli, kulağı ve dilidir” dedi. 

Muhtarların dilek ve temennilerine cevap veren Vali Tuna, bu tip toplantıların devam edeceğini belirtti. 

Toplantıda; Vali Yardımcısı Ali Çetin,  İl Göç İdaresi Müdürü Hakan Ergün, İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Kemal Özmen, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Sultan Murat Aydın ve ilgililer de hazır bulundu.

Kayıt: 10.3.2016
Güncelleme:23.3.2016
Paylaş


WS05