Eskişehir'de Hayat

Eskişehir'in sınırlarını ve doğal yapısını Karadeniz'e dökülen Sakarya Nehri ve ona katılan Porsuk Nehri oluşturur. Bu iki nehrin beslediği verimli ovaları, çevrelerindeki dağlar ve geniş ormanlık alanlar zenginleştirir. Tarih boyunca Sakarya ve Porsuk Ovalarının bu nimetlerden yararlanmasının bilen kültürler parlak uygarlıklar oluşturmuşlardır. 19.yüzyılın ortalarından itibaren Kafkaslar'dan, Kırım'dan ve Balkanlardan yoğun göçler alan Eskişehir, asıl gelişmesini 1892 yılında Haydarpaşa-Bağdat demir yolunun şehre ulaşmasıyla sağlamaya başlamıştır. Demir yolunun gelişi ile birlikte ekili arazinin on katına çıkması şehrin ekonomik olarak büyümesini sağladığı gibi, 1894 yılında bugünkü adı ile TÜLOMSAŞ'ın kurulması ileride bir sanayi şehri olması için ilk adımların atılmasına imkan sunmuştur. 17 Mart 2009 tarihinde, ilk Yüksek Hızlı Tren Ankara-Eskişehir arasında tarifeli seferlerine başlamıştır. Ankara'ya 1,5 saat, Konya'ya 2 saat İstanbul'a 3 saat yakınlıktadır. Ayrıca Ankara'dan Bursa'ya gidecek yolcular YHT ile Eskişehir'e gelerek Eskişehir Garı'ndan otobüslerle Bursa'ya devam edebilmektedir.

1923 yılında Cumhuriyet'in ilanından sonra il olan Eskişehir, yaptığı atılımlarla Türkiye'nin en önemli illerinden biri konumuna gelmiştir. Bugün, Türkiye'nin en önemli kültür ve sanayi şehirlerinden biri olan Eskişehir, kara yolu ile Bursa'ya 152, Ankara'ya 233, İstanbul'a 323, Konya'ya 342, İzmir'e 415 ve Antalya'ya 421 km uzaklıktadır.

Türkiye İstatistik Kurumu 2012 Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'ne göre yaklaşık 750 bin nüfusu vardır. Alpu, Beylikova, Çifteler, Günyüzü, Han, İnönü, Mahmudiye, Mihalgazi, Mihalıççık, Sarıcakaya, Seyitgazi ve sivrihisar ilçeleri ile Merkezde Odunpazarı ve Tepebaşı ilçeleri bulunmaktadır. Kuzeyden Bolu, doğudan Ankara, güneyden Afyon ve Konya, batıdan Bilecik ve Kütahya illeri ile çevrilidir. İlin kuzeyinde Bozdağ ve Sündiken Sıradağları, güneyinde ise Türkmen Dağı, Emir Dağları ve Yazılıkaya Yaylası bulunur. Denizden yüksekliği ortalama 792 metredir.

Şehrin iklimi İç Anadolu tipi Karasal iklim'dir. Kışları soğuk ve kar yağışlı, yazlar sıcak ve yağışsızdır. Yağışlar (dağlık kesimler hariç) az ve kısa sürelidir. Temmuz, ağustos ve eylül ayları en az yağısı olan aylardır. Sıcaklık rejimi karasal niteliktedir. Bitki örtüsü İç Anadolu Bölgesi'nin tipik bitki örtüsü olan bozkırdır.
 


Kayıt: 6.1.2016
Güncelleme:8.1.2016
Paylaş
WS05